Mis on eFTI-värav ja kuidas see kujundab logistikasektori tulevikku?

eFTI-värav on digitaalse logistika tulevik, mis asendab paberil CMR-dokumendid e-veoselehtedega, vähendades bürokraatiat ja suurendades efektiivsust. Loe, kuidas eFTI-värav ja e-veoselehe arendamise toetus muudavad logistikat Eestis ja Euroopas.

eFTI-värav on Euroopa Liidu algatatud digitaalne platvorm, mille eesmärk on muuta rahvusvahelised logistikaprotsessid kiiremaks, läbipaistvamaks ja efektiivsemaks. eFTI ehk elektroonilise veoteabe vahetamise süsteem võimaldab logistikaettevõtetel ja vedajatel vahetada digitaalseid veodokumente, näiteks e-veoselehte, riikide ja ametiasutuste vahel. Eesmärgiks on asendada paberpõhised saatelehed (nt CMR) digitaalse alternatiiviga, et lihtsustada protsesse ja vähendada bürokraatiat.

Kuidas töötab eFTI-värav Eestis?

Eestis on eFTI-värav üles ehitatud riigi ja erasektori koostöös, et lihtsustada ja standardiseerida logistika- ja transpordidokumentide vahetust. Kliimaministeerium ning teised ametiasutused toetavad aktiivselt e-veoselehe ja eFTI lahenduste rakendamist. Selle toetuseks on loodud mitmeid programme, näiteks e-veoselehe arendamise toetus, mille eesmärk on aidata ettevõtetel digitaalsele logistikatarkvarale üle minna. Toetus katab osa üleminekuga seotud kuludest, sealhulgas tarkvara arendust ja koolitusi.
eFTI-värav ise töötab kui digitaalne platvorm, mis võimaldab vedajatel ja logistikafirmadel e-veoselehti hallata ja neid ametiasutustele esitada. Eesti eFTI-värava süsteem on üles ehitatud nii, et see integreerub juba olemasolevate logistikatarkvaradega, tagades sujuva andmevoo ka väiksemate ettevõtete jaoks. Kui ettevõtted kasutavad e-veoselehte, siis toimub andmete liikumine ja dokumentide esitamine reaalajas, vähendades käsitsi sisestamise vajadust ja võimalikke vigasid.
Lisaks pakub eFTI-värav võimaluse kohandada digitaalseid veodokumente vastavalt Euroopa Liidu nõuetele ja kohalikele regulatsioonidele, vähendades sellega ettevõtete juriidilisi riske. Eesti vedajad saavad kiiresti ja täpselt esitada vajalikke dokumente tolliametnikele, transpordijärelevalvele ning teistele osapooltele, mis omakorda vähendab tolliprotseduuride aega ja võimalikke trahve. Kõik see toimub turvalises andmevahetuse keskkonnas, mis tagab dokumentide terviklikkuse ja autentsuse.

Kuidas toimib eFTI-värav Euroopas?

logistika märksõnad
Euroopas on eFTI-värav üles ehitatud standardiseeritud raamistikuna, mida juhib Euroopa Komisjon. See raamistik määratleb, kuidas digitaalsed veodokumendid peavad olema struktureeritud ja milliseid nõudeid peavad täitma kõik liikmesriigid. eFTI määrus seab ühtsed reeglid, mis tagavad, et logistikaettevõtted ja ametiasutused kasutavad sama süsteemi, lihtsustades piiriülest kaubavahetust.
eFTI-värava kaudu saavad vedajad ja logistikateenuste pakkujad esitada elektroonilisi veodokumente, nagu e-veoseleht ja CMR, kõikidesse liikmesriikidesse ühe ja sama süsteemi kaudu. See tähendab, et vedajad ei pea erinevate riikide nõuetega eraldi kohanema, vaid saavad kasutada ühtset digitaalset platvormi kogu Euroopa ulatuses. eFTI-värav ühendab endas erinevate riikide logistika- ja transpordisüsteemid, mis võimaldab piiriüleste vedude korral kiiresti ja täpselt andmeid vahetada.
Tänu eFTI-väravale on logistikaettevõtetel võimalik säästa olulist aega ja ressursse, vähendades paberimajandust ja võimalikke viivitusi. E-veoselehed ja muud digitaalsed saatelehed annavad parema ülevaate kauba liikumisest, võimaldades logistikajuhil saada reaalajas informatsiooni, mida saab jagada ka ametiasutuste ja partneritega.
Lisaks on eFTI-värava kasutuselevõtt oluline samm Euroopa Liidu rohepöörde eesmärkide täitmisel. Paberivabade lahenduste ja tõhusama logistikahaldusega vähendatakse transpordisektori CO2 jalajälge, tehes transpordi juhtimise keskkonnasäästlikumaks ja samas ka konkurentsivõimelisemaks.

TEKKIS HUVI?

LEIAME KOOS PLANLOGIGA SOBIVAIMA LAHENDUSE JUST SINU ETTEVÕTTELE

Millal muutub e-veoseleht kohustuslikuks Eestis ja Euroopas?

E-veoseleht muutub kohustuslikuks etappide kaupa alates 2025. aastast, nii Eestis kui ka mujal Euroopa Liidus. Eestis on Kliimaministeerium ja teised asutused juba teavitanud ettevõtteid, et nad peaksid valmistuma kohustuslikule e-veoselehele üleminekuks. Paljud riigid, sealhulgas Eesti, pakuvad e-veoselehe liidestamise toetust, et aidata ettevõtetel kohaneda uute nõuetega ja muuta üleminek sujuvaks.
Euroopa Liidu määruse kohaselt peavad kõik rahvusvahelised vedajad järgima eFTI standardeid ja kasutama digitaalset saatelehte, et tagada vastavus ühtlustatud reeglitele. Üleminek digitaalsele lahendusele aitab vältida bürokraatiat ja paberimajandust, millega rahvusvahelised vedajad on varem pidanud silmitsi seisma.

Planlogi – juhtiv eFTI platvormi arendaja

Planlogi on üks juhtivaid platvorme, mis toetab eFTI süsteemi arendamist ja rakendamist. Meie loodud tarkvaralahendused aitavad logistikaettevõtetel sujuvalt üle minna digitaalsetele saatelehtedele ja integreeruda rahvusvahelise transpordiga. Planlogi pakutav lahendus on paindlik ja toetab nii väikeseid kui ka suuri logistikavõrgustikke, pakkudes samas tuge CMR-i ja teiste transpordidokumentide digitaliseerimisel.
Planlogi tarkvara on loodud selleks, et ettevõtted saaksid e-veoselehte kasutada hõlpsalt ja tõhusalt. Meie süsteemid vastavad nii Euroopa Liidu nõuetele kui ka kohalikele seadustele, aidates ettevõtetel viia oma logistikatarkvara vastavusse eFTI standarditega.
Kokkuvõte

eFTI-värav ja sellega seotud lahendused, nagu e-veoseleht, on logistikatööstuse tulevik. Logistikavaldkonna ettevõtted peavad valmistuma kohustuslikule digitaalsele saatelehele üleminekuks, et säilitada konkurentsieelis ja tagada protsesside sujuvus. Logistikatarkvara, mis toetab eFTI platvormi, mängib olulist rolli ettevõtete efektiivsuse suurendamisel ja kulude vähendamisel.
Eestis ja kogu Euroopas on e-veoseleht ja eFTI-värav saamas transpordisektori keskseteks tööriistadeks, võimaldades paremat andmete haldamist ja rohelisemaid logistikaoperatsioone. E-veoselehe arendamise toetus ja Planlogi lahendused pakuvad ettevõtetele vajalikke vahendeid, et viia oma tegevus tulevikku, kus logistika on täielikult digitaliseeritud ja standardiseeritud.
TEKKIS HUVI?
LEIAME KOOS SOBIVAIMA LAHENDUSE
SINU ETTEVÕTTELE